IF Lödde logo
IF Lödde
Hjärta - Kamratskap - Ödmjukhet
P15

Välkomna pojkar födda 2015 (P15)

Vi tränar på tisdagar och torsdagar mellan klockan 1730 och 18:50 på C (tisdagar) eller B (torsdagar) planen

 

Vårt fokuserar framförallt på att ha roligt tillsammans! Våra träningar bygger oftast på tre olika övningar i stationer. Killarna får öva grunderna kring skott, passning, driva bollen framåt och kanske en och annan cykelspark. 

 

Träningskläder, gympaskor (fotbollsskor behövs inte, räcker utmärkt med gympaskor) och en vattenflaska är allt ni behöver ha med er.

 

Har man testat några gånger och vill fortsätta är även ett par enkla benskydd bra att ha.

Tänk på att klädval kan behöva justeras utifrån väder :-)

 

Ingen föranmälan krävs! Kom ner och prova på en träning som passar, men prata med någon av ledarna innan träningen startar. 

Efter första gången vill vi att ni registrerar ert barn här, viktigt så att vi vid behov kan komma i kontakt med alla er föräldrar. 

 

Hjärtligt välkomna till IF Lödde

 

 

Medlemsavgift 600 kr/år, men självklart får man prova på några gånger först!

Sommaravslutning med Oscar Lewicki som gästtränare
2026-06-08 21:57

Nu är snart hela vårsäsongen färdigspelad och skolavslutningen är några dagar bort. Säsongen har bjudit på många glada tillrop och glädje under träning och match, men även tuffa stunder när det inte går som man tänkt. Truppen har gjort stora framsteg fotbollsmässigt och vuxit sig starka som grupp genom alla våra träningar, matcher och vilda upptåg såsom övernattningscupen i Värnamo, där fullständigt kaos rådde innan nattning. 

Vi bestämde oss för att göra något annorlunda på avslutningen och enades om att fånga in Oscar Lewicki för inspiration till alla killar men även för oss tränare. Vilken succé det blev med 34 killar som deltog i träningen och ville visa sitt yttersta för vår gästtränare. Vad som har varit en omöjlig uppgift för oss tränare visade sig vara super enkelt för Oscar, som fick alla 34 killar att på ett energiskt vis genomföra tärningen utan minsta snack eller bus. Den pondusen är få förunnad och kräver sannolikt flera landslagsframträdanden. Efter träningen fick Oscar skriva autografer och delta på selfie-bilder, finns risk för att fortfarande står där.....

 

Ett extra stort tack till våra lagsponsorer som tillsett att hela laget tränade enhetligt i sina nya träningskläder

 

/Tränarna i P15 som tar med sig många fina övningar ifrån idag som vi tillsammans ska gnugga vidare på.

Idag hoppar vi över tacos och kör lagmiddag på MAX
2026-03-27 18:44

Idag blev det middag för hela vårt lag, P15 i IF Lödde, på MAX Hamburgerkedja. Uppskattat av alla och ett ypperligt sätt att börja helgen på.

Vi är endast ett par veckor ifrån seriepremiären så kul att få möjlighet att hänga tillsammans utanför ordinarie verksamhet. Inga bedrövelser eller sura mina här, särskilt inte när MAX kom med gratis glass till hela laget.

Idag hade vi vunnit vilken fotbollsmatch som helst.

Trevlig helg

Stor uppslutning och engagemang vid årets Julgransinsamling i samarbete med Lions
2026-01-12 17:02

I år fick vi förnyat förtroende ifrån Lions av bistå vid årets Julgransinsamling i Lödde och närliggande områden. Detta är en perfekt start på året med lite frisk luft och möjlighet till att umgås utanför planen tillsammans med lagkamrater och deras föräldrar. Lions stöttar upp med korv och dricka som är ett välkommet inslag efter att släpen har blivit lastade massvis av julgranar. Julgranarna landar slutligen i ett par uppställda containrar som skickas för omhändertagning. Dessutom stöttar Lions oss med  ett önskat tillskott till lagkassan som tack för hjälpen. 

Detta året har alla planering utförts på ett utmärkt sätt av våra lagföräldrar, som stöttar i vått och torrt!

Nu är säsongen äntligen igång!

Ledarna

Sommaravslutning – Årets tuffaste utmaning – Match mot mammorna
2025-07-08 13:20
Nytt deltagarrekord, över 50 personer som aktivt deltog i sommaravslutningen

Häromveckan fick våra spelare ta sig an 18 stycken mammor i tre rafflande matcher som en del av vår sommaravslutning. Pågarna delades upp i tre lag som i tur och ordning fick spela en match mot ett starkt mamma-lag. Tre jämna matcher där mammorna vann de två första matcherna, i sista matchen lyckades pågarna ta hem vinsten. Träningen avslutades med korv och glass som våra eminenta lagföräldrar hade ordnat med. En kul tillställning som vi hoppas kunna göra flera gånger.

 

Ha ett skönt sommarlov,

 

Ledarna

FAIR PLAY Spelare - Inmarsch på Olympia - HIF - Umeå FC
2025-07-06 11:24

Måndagen den 23 juni fick IF Lödde chansen att vara matchens förening när HIF mötte Umeå FC på Olympia. Lotten föll på vårt lag som deltog under inmarschen med 22 glada spelare. 

 

Kul att komma till Olympia och hälsa på våra kämpande vänner i superettan. Känns som vår vinnarinstinkt smittade av sig på HIF spelarna som lyckades vinna en av sin första matcher i år.  Kan de börja drömma om allsvenskan igen?

 

Efter inmarschen fördelades godis och biljetter till våra spelare samt föräldrar  och hela laget såg matchen tillsammans. Kul att ibland göra ngt annorlunda och träffas på andra sätt än vid våra egna träningar och matcher.

 

Ses på stranden,

Ledarna

 

 

Följ oss
Huvudpolare
Guldpolare
Silverpolare
Bronspolare