Toppjaganda Landskrona BoIS kom till ett välfyllt Tolvans då nästan 200 personer hade tagit sig till matchen i det vackra höstvädret. Landskronas duktiga lag hade en dipp direkt efter sommarledigheten men kom nu med fyra raka storsegrar samtidigt som Lödde tagit två så det var två formstarka lag som sparkade igång matchen.
Första tjugo minuter så börjar hemmalaget lite darrigt med boll och skapar lite halvchanser till BoIS på det sättet men i övrigt så försvarar Lödde sig strålande. BoIS börjar efterhand bli frustrerade och börjar spela allt mer långt och precis när Lödde börjar få matchen dit de vill får Landskrona en frispark som lyfts in i bortre burgaveln när Wilma Svensson i hemmamålet felaktigt screenas bort. Psykologiskt tungt mål men IF Lödde ger sig inte och sista kvarten tar laget för sig än mer offensivt och är så när på att kvittera via ett högt lyckat presspel som slutar med ett motlägg med målvakten som går precis över ribban.
Andra halvlek är chansfattig åt båda hållen då Lödde fortsätter jobba hårt i försvarsspelet och håller ihop laget vilket gör det svårt för BoIS att hitta upp och rätt med sina uppspel. BoIS gör sitt andra mål efter en hörna och skapar inte mycket mer än det under sista 45 min. Lödde sätter lite högre och intensivare press sista kvarten och stressar då Landskrona till misstag som leder till några halvchanser och några farliga hörnor.
Trots en rättvis seger till Landskrona så skall alla hemmatjejerna vara stolta över sin prestation och arbetsinsats där vi gör det oerhört svårt för ett topplag att skapa chanser på oss. Nu laddar vi om med träningar och DU-match i veckan inför serieavslutningen uppe i Höganäs på lördag.