IF Lödde logo
IF Lödde
Hjärta - Kamratskap - Ödmjukhet
Dam

IF LÖDDE DAM
IF Löddes damlag består av en trupp på lite drygt 30 spelare i varierande ålder som tränar 2-3 gånger i veckan och som spelar i två serier, DA i div.3 samt i en DU-serie under 2026.
 
Vi ledare har som mål att utveckla varje spelare så mycket som möjligt i en positiv och stöttande miljö där vi har roligt tillsammans under resans gång. En viktig princip för oss är även att att om man tränar så spelar man matcher oavsett nivå på sin fotbollskunskap!

Under eftersäsongen kommer vi att träna och spela träningsmatcher på konstgräset men också köra inomhus då vi tränar futsal i Tolvåkershallen och deltar i cuper. Under försäsongen kör vi fotbollsträningar på konstgräset, gruppass på Nordic welness, träningsmatcher och sedan laddar vi för seriespelet med ett träningsläger på Mallorca den 20-23/3 2026.  
 
Ni som är intresserade av damlaget i IF Lödde är välkomna att testa och se om ni kan trivas i vår spelartrupp. Hör av er till Martin Andersson(0709-827526) eller Björn Nilsson(070-7983985) innan så kan vi berätta mer om vår verksamhet och var och när vi tränar. 
 
IF Löddes damlag följer ni på Instagram på if_loddedam
 
 
 
 
DU vann seriefinalen
2026-05-24 23:53

Under söndagen tog DU emot Wä IF i en ren seriefinal där vinden blåste starkt i planens riktning. Lödde startar i den starka motvinden men hanterar detta på ett jättebra sätt och trycker ner Wä under stora delar av halvleken. I mitten av halvleken löper Lovisa Sandgren sig fri och gör inget misstag när hon rullar in boll distinkt till höger om målvakten. En stund senare tar sig Wä upp på en av sina få besök på Löddes planhalva och gör då, med bra hjälp av vinden, ett drömmål i krysset  ifrån 25-30 m. 

Sur förlust för damlaget
2026-05-20 23:40

Onsdagsmatch i minst sagt blandat väder hemma på Tolvans IP när obesegrade Lunds BK kom på besök. Under första halvlek så har LBK mycket boll men hemmalaget sliter föredömligt i sitt försvarsspel och serieledarna kommer bara till avslut ifrån långt avstånd förutom vid ett tillfälle när bortalaget gör ett klassavslut ifrån straffområdeslinjen otagbart för Amanda i hemmamålet. Lödde bjuder sedan på ett mål nästan direkt efter och LBK kan gå till paus i en tvåmålsledning. 

Damlaget tog fjärde raka!
2026-05-17 23:48

Långhelgen avslutade damlaget nere i Höllviken där åttonde omgången av div.3 serien skulle spelas på ett stekhett konstgräs. 

IF Lödde rivstartade matchen med två jättelägen innan de första tio minutrarna hade spelats. Lödde fortsatte att styra tillställningen och skapade chanser på löpande band men det skulle dröja tills att det gått 30 min innan Melina Skarström kunde trycka dit ledningsmålet och kort därpå utökade Lovisa Sandgren till halvtidssiffrorna 2-0 på en målvaktsretur. 

Fin avslutning på stark vecka!
2026-05-09 18:36

Sommarvarmt Kvarnby tog emot oss när vi åkte till Malmö för sjunde omgången och tredje seriematchen på åtta dagar. Matchen spelades på konstgräs och efter en kort acklimatiseringsperiod i början av matchen var det IF Lödde för hela slanten sedan. Lödde spelade fin offensiv fotboll med många fina anfall ifrån målvakt till målchans samt ett intensivt och bra arbete i försvarsspelet över hela plan. Bra kombination! Efter kvarten tog Lödde ledningen genom Melina Skarström som rundade målvakten i friläge och kunde rulla in 1-0 i öppet mål. Snöplig kvittering efter en hemmahörna men det rörde inte Lödde utan de fortsatte att skapa målchanser och på en hörna strax innan paus kunde Erna Jonsdottir trycka in det rättvisa ledningsmålet ifrån nära håll.

Klar seger för damlaget!
2026-05-03 15:06

Igår var det dags för ny bortamatch när vi åkte norrut för enda gången i år för att möta Häljarps IF som kom ifrån en uddamålsseger mot Kulladals FF senast. 

 

Första halvlek rivstartar Lödde genom bra passningsspel och mycket löpningar som gör att det skapas många målchanser för bortalaget när Häljarp trycks ner på egen planhalva. Dock får Häljarp en frispark efter 30 min och efter lite flipperspel i straffområdet kunde hemmalaget ologiskt ta ledningen. Lödde fortsatte tålmodigt och innan paus hade Melina Skarström och Lovisa Sandgren utnyttjat två frilägen och därmed vänt matchen.

 

 

Kommande matcher
Spelade matcher
Lör 30/5 13:00
Sön 24/5 17:00
4 - 2  
Ons 20/5 19:00
0 - 2  
Sön 17/5 13:00
1 - 3  
Kommande aktiviteter
Nyheter från föreningen
IF Lödde, 09/05 11:22 
IF Lödde, 16/04 04-16 
IF Lödde, 12/04 11:29 
IF Lödde, 06/04 14:16 
IF Lödde, 30/03 17:24 
Följ oss
Huvudpolare
Guldpolare
Silverpolare
Bronspolare