På söndagen kom obesegrade Husie IF till Tolvans IP för att spela fjärde omgången i div.3 södra dam.
Första halvlek har IF Lödde medvind och dominerar matchbilden hela halvleken och där bortalaget får ägna sig åt kvicka omställningar. Efter en kvart leder en sådan omställning till en frispark som lobbas in i på bakre stolpen där den snyggt knoppas in. Lödde ökar efter det trycket mot Husies målvakt och efter en halvtimme kan Ellen Appelgren rulla in den rättvisa kvitteringen på en målvaktsretur. Hemmalaget skapar några lägen till för att få gå på halvtidsledning men bollen vill inte in.
I paus förbereder vi oss på en anstormning av bortalaget när de har fördel av den rejäla medvinden men matchbilden blir tvärtom med ett ännu större löddetryck. Husie sticker dock upp i omgångar och från 25 m klipper deras notoriska målskytt fram och drar dit en rejäl projektil med halvtimmen kvar. Resterande tid är bollen på motståndarnas planhalva och Lödde radar upp en hel del stora chanser som borde resulterat i något eller några mål till. Tyvärr får vi inte bollen över mållinjen och vi inkasserar ytterligare en sur hemmaförlust.
I det stora hela gör IF Lödde en riktigt bra insats men saknar den lilla turen framför mål för att få dit lägena. Chans till revansch blir det nästa vecka väntar hela tre matcher i serien med start borta mot Häljarp på lördag.