Damlaget åkte till Lomma för att möta GIF Nike under onsdagskvällen och därmed stänga vårsäsongen och försöka ta revansch på den snöpliga förlusten från april hemma på Tolvans konstgräs. Lödde rivstartar matchen med ett vackert anfall enda nerifrån målvakt via högerkanten och fin tillbakaskarv ifrån Stina Nilsson till Melina Skarström som behärskat placerar in ledningsmålet. Ellen Appelgren har kort därefter ett vasst skott som målvakten räddar och lite senare i halvleken så skjuter Stina Björk i ribban ifrån straffområdeslinjen. Stor dominans av Lödde men svårt att bryta ner ett lågt stående hemmalag.
Andra halvlek ser ut som första även om GIF Nike är några fler gången inne på offensiv planhalva med bollen under kontroll jämfört med första halvlek. Lödde skapar en del chanser i andra också där Amanda Appelgrens kantinspel sånär stöts i mål och Melinas hårda långskott i undersidan av ribban är de två hetaste.
Matchen slutar 1-0 till IF Lödde och de tar därmed en ytterst rättvist seger och kan hålla semester på en stabil mittenplacering i tabellen med bra häng på de lag som ligger precis under de två topplagen som rusat iväg. Damlaget har en intressant höst framför sig men först skall truppen få en välförtjänt ledighet efter en intensiv period med mycket matcher och träningar.