Efter ett välbehövligt uppehåll inleddes höstpremiären med en förlust mot tabellettan.
En väldigt jämn match där Galtabäcks BK kunde addera tre pinnar på sitt konto. Sett till hela matchen såg Lödde piggast ut, speciellt de sista 20 min.
Men det var Galtabäck som öppnade matchen starkast. Inom loppet av 20 minuter hade Galtabäck lyckats skrapa ihop 8-10 hörnor. Lödde hade svårigheter att få grepp om inledningen av matchen även om man stundtals spelade fantastiskt bra.
Det var just genom en hörna som Galtabäck kunde göra matchen första mål. Ett passivt Lödde som förmodligen hade tröttnat på alla hörnor man hade mot sig stod på hälarna när Galtabäck på ett retfullt sätt kunde enkelt styra in bollen i målet. 1-0 i matchens 21 minut.
Vi hängde inte med huvudet för det, vi gjorde precis motsatsen och började ta över matchbilden.
Ett kvitteringsmål från oss hängde i luften efter att vi haft ett par fina målchanser.
Målchanserna kommer framför allt när Galtabäck misslyckades med sitt presspel.
Bl.a. hade Milton Svarén ett fint friläge från sin högerkant som målvakten rusade ut och gjorde sig stor på.
Även om många trodde på mål i det läget dröjde det bara minuter innan ett faktiskt mål kom.
I matchens 26 minut kunde Lödde kvittera genom en av våra ungdomstalanger, det var ingen mindre än Nils Månsson som lobbade målvakten från vänsterkanten.
Många som såg matchen kommer säga att det var ett inläggsförsök som gick fel men tro inte på dom!
Det är rena konspirationsteorier. Vi som tar avstånd från fake news vet att Nisses välmening var att lobba målvakten från 20 meter samt dålig vinkel och inget annat! 1-1 kvitterat på Galtabäcks IP.
Känslan vid det här läget var att vi kunde vända matchen men ett slag under bältet kom bara minuter efter kvitteringsmålet genom straff.
Dennis i målet som hade fått göra en del stabila ingripanden stod redo på mållinjen. Han slängde sig åt rätt håll och var centimeter ifrån att få ett finger på bollen.
Istället fick Galtabäck fira ytterligare ett ledningsmål, 2-1 i matchens 28 min.
Det blev inga fler mål i matchen och Galtabäcks BK gick segrande ur den bataljen.
Trots förlust hade vi en hel del positiva saker vi kunde ta med oss från matchen.
Bl.a. tryggheten i vår speluppbyggnad, hur vi spelar oss ur motståndarens press, hur vi försöker anfalla på olika sätt m.m.
Hatten av till killarna som gav allt och vägrade lägga sig platt på rygg! Man tryckte ner motståndarnas försvar som en återkommande tsunamivåg.
Man hade inget svar på våra fasansfulla vågor och red istället ut stormen samtidigt som man bad en bön till övre makter att få slut på matchen.
Bönerna blev hörda när domaren satte pipan i munnen för sista gången.
Inte ett fullt rättvist resultat men vem säger att fotboll ska vara rättvist? Det är det som är charmen med fotbollen. Nu blickar vi framåt mot nästa helg där Stafsinge ska gästa Tolvans IP.
Ett Stafsinge som kommer från en stark seger ifrån sin höstpremiär.
Dvs ett revanschsuget Lödde mot ett formstarkt Stafsinge! Hur ska det gå? ….det återstår att se på lördag den 9 augusti. Hjärtligt välkomna till Tolvans IP.